آموزش استفاده از Track DNS در سی پنل

ابزار Track DNS در سی پنل امکان ردیابی و مشاهده مشخصات DNS دامنه سایت را برای کاربران فراهم می کند. Track DNS یکی از مفیدترین ابزارهای سی پنل است که اغلب نادیده گرفته شده و بلااستفاده باقی می ماند. زمانی که سایت شما به درستی کار نمی کند، کاربران حرفه ای تر از ابزارهای شبکه مشابه همین ابزاری که در سی پنل وجود دارد، برای تشخیص مشکلات رایجی که مانع از عملکرد صحیح وب سایت شما می شود، استفاده می کنند.

ابزار Track DNS دارای دو سرویس متفاوت است :

  • Domain Lookup : با استفاده از این سرویس می توانید DNS دامنه را مشاهده کنید و مطمئن شوید پس از انجام تغییراتی که داده اید، DNS ها به درستی تنظیم شده است.
  • Trace Route : با این سرویس می توانید مسیری که از سرور سایت خودتان به سمت رایانه ای که از آن به سی پنل دسترسی دارید را ردیابی کنید (یعنی تعداد سرورهایی که داده ها باید از آن عبور کنند تا به سایت شما برسند). این قابلیت برای تشخیص مشکلات اتصال شبکه به سرور بسیار کاربردی است.

در ادامه شما را با ابزار Track DNS در سی پنل بیشتر آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

پیش نیازها

  • هاستی که کنترل پنل آن سی پنل باشد.
  • نام کاربری و رمز عبور ورود به سی پنل.

نحوه استفاده از Track DNS در سی پنل

1) ابتدا وارد هاست سی پنل شوید.

صفحه ورود به سی پنل
صفحه ورود به سی پنل

2) در بخش Advanced بر روی گزینه Track DNS کلیک کنید.

نحوه استفاده از Track DNS در سی پنل
نحوه استفاده از Track DNS در سی پنل

3) برای جستجوی DNS یک دامنه، دامنه مورد نظر خود را در قسمت Domain Lookup وارد کرده و سپس بر روی دکمه Look Up کلیک کنید. نتیجه این کار نمایش سرورهای ایمیل و آدرس IP دامنه خواهد بود.

سرویس Domain Lookup در سی پنل
سرویس Domain Lookup در سی پنل

4) برای استفاده از Trace Route و مشخص شدن مسیر کامپیوتری که وارد سی پنل شده اید به سروری که وب سایت شما بر روی آن میزبانی می شود، مطابق تصویر زیر فقط کافیست بر روی دکمه Trace کلیک کنید.

سرویس Trace Route در سی پنل
سرویس Trace Route در سی پنل

در این مقاله نحوه استفاده از Track DNS در سی پنل آموزش داده شد. امیدواریم که برای شما کاربردی بوده باشد.

مشهدهاست امکان استفاده از کنترل پنل cPanel را در سرویس های متنوع میزبانی خود مانند: هاست لینوکس پرسرعت، سرور مجازی و سرور اختصاصی ایران و خارج کشور فراهم نموده است. برای راه اندازی سرور سی پنل موردنظر خود با تیم فروش ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست عناوین